Zaburzenia mikrobioty jelitowej – jakie skutki dla ciała?

10 lut, 2023 |

Zaburzenia mikrobioty jelitowej – jakie skutki dla ciała?

Zaburzenia mikrobioty jelitowej – jakie skutki dla ciała?

W ostatnich latach wielu naukowców poświęca uwagę florze bakteryjnej, bytującej w jelitach człowieka. Nic dziwnego – odgrywa ona ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. A jakie konsekwencje mają zaburzenia w jej działaniu? Jak się je leczy? Czy jest możliwy przeszczep mikrobioty jelitowej? Dowiedz się tego poniżej.

Mikrobiota jelitowa – mikroorganizmy w służbie człowieka

Ogół mikroorganizmów, więc bakterie różnych gatunków i wybrane grzyby, bytujących w ludzkich jelitach, to mikrobiota jelitowa. Jednak ograniczenie wyjaśnienia tylko do tego stwierdzenia byłoby ogromnym niedopowiedzeniem, nie tylko ze względu na fakt, że łączna liczba tych organizmów znacznie przekracza liczbę komórek w organizmie człowieka, a w sumie ważą około 2 kg. Przede wszystkim odgrywają niebagatelną rolę.

Wpływają m.in. na produkcję niektórych witamin, a także związków chemicznych, w tym neuroprzekaźników. Oddziałują też na system immunologiczny, a coraz częściej wiąże się ich działanie z funkcjonowaniem psychiki człowieka. Nic dziwnego więc, że stanowią przedmiot zainteresowania wielu ośrodków naukowych.

Skutki zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej

Dysbioza, bo tak nazywa się stan, w którym mikrobiota jelitowa została zaburzona, objawia się niekiedy pozornie niegroźnymi, ale uporczywymi objawami. Wśród nich wylicza się m.in.:

  • wzdęcia,
  • uczucie przepełnienia,
  • nadmierne gazy,
  • zwiększenie masy ciała.

Inne, groźniejsze efekty to bóle brzucha, zgagi, biegunki lub zaparcia, a także szereg infekcji, jakie mogą się pojawić wraz z nierównowagą we florze bakteryjnej. Coraz więcej mówi się również o wpływie zaburzonego mikrobiomu na depresję.

Ponadto bywa powodem powstawania niektórych typów nowotworów. Zainfekowanie zaś drobnoustrojami obcymi lub występującymi w śladowych ilościach w mikroflorze niekiedy prowadzi do ostrych stanów chorobowych. W tym kontekście wylicza się m.in. Clostridoides difficile. Obecnie jednak dowiedziono, że przeszczep mikrobioty jelitowej może skutecznie zwalczać tę bakterię. Prowadzone są też badania nad wykorzystaniem tej terapii m.in. przy SIBO i innych dolegliwościach.

Leczenie zaburzeń w mikrobiocie

Podstawa w takich przypadkach to zmiana nawyków żywieniowych, w tym ograniczenie cukrów, rezygnacja z żywności wysoko przetworzonej. Zamiast tego warto wprowadzić na ich miejsce m.in. produkty fermentowane. W przypadku podejrzenia takich zaburzeń wpierw skontaktuj się z lekarzem, który wyznaczy plan leczenia.