W jaki sposób można zadbać o właściwe żywienie bydła mlecznego?

9 cze, 2023 |

W jaki sposób można zadbać o właściwe żywienie bydła mlecznego?

W jaki sposób można zadbać o właściwe żywienie bydła mlecznego?

Producenci mleka pragnący zadbać o zdrowie swojego bydła zdają sobie sprawę, że ich zwierzęta powinny otrzymywać odpowiednią paszę. Nie wystarczą jednak zielonki, kiszonki i rośliny okopowe. Krowy potrzebują też odpowiednich preparatów wzmacniających ich organizmy. Jakie to preparaty? Dowiedz się z artykułu!

Dlaczego krowy potrzebują dodatków do tradycyjnego żywienia?

Każdy, zakładając hodowlę, liczy na zysk, dlatego stara się podnieść wydajność. Zwierzęta w hodowlach są narażone na różne rodzaje stresu. Mogą one być spowodowane:

  • nieprawidłowym metabolizmem,
  • nieodpowiednim żywieniem,
  • ciągłymi wycieleniami,
  • przegrzaniem,
  • chorobami.

Każdemu z tych problemów można zapobiec, stosując właściwe żywienie bydła mlecznego, wzbogacone o probiotyki paszowe. 

Jaką rolę odgrywają probiotyki w żywieniu krów mlecznych?

Zadaniem tych preparatów jest przede wszystkim zapobieganie chorobom metabolicznym, takim jak niedomagania żwacza, czyli np. kwasicy podostrej, której leczenie jest długie, kosztowne i wiąże się z podawaniem antybiotyków. Co więcej, odpowiednio dobrany preparat wpływa też na zwiększenie laktacji i poprawę jakości mleka. Dzieje się tak dlatego, że bydło otrzymujące probiotyk ma lepsze trawienie i łatwiej przyswaja składniki odżywcze z pasz.

Jakie probiotyki warto wykorzystać w karmieniu krów mlecznych?

Na rynku można znaleźć wiele mieszanek probiotycznych, które z łatwością uda się dopasować do wieku, wagi i potrzeb danego zwierzęcia. W sprzedaży są m.in. probiotyki drożdżowe, które nie tracą swoich właściwości nawet przy dłuższym przechowywaniu czy obróbce. Można je rozpuszczać w wodzie i rozdrabniać, dodając do pasz. Chcąc podnieść rentowność swojego gospodarstwa, wielu hodowców decyduje się na takie mieszanki paszowe, podając je bydłu nie tylko w okresie zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Dlaczego warto polecić preparaty drożdżowe?

Właściciele bydła mlecznego cenią sobie uniwersalność tych probiotyków, dlatego wzbogacają żywienie właśnie o nie. Poza tym mają one długi okres przydatności, więc można ich używać zgodnie z zapotrzebowaniem. Zainteresowały Cię te produkty? Sprawdź online, gdzie są sprzedawane i dokonaj zakupu!