Stomatologia dziecięca nie jest taka straszna

6 kwi, 2022 |

Stomatologia dziecięca nie jest taka straszna

Wielu rodziców uważa, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Tymczasem jest zupełnie na odwrót. Dbanie o uzębienie jest bardzo istotne od najmłodszych lat. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przygotować malucha do wizyty w gabinecie dentystycznym. Poznasz też możliwości, jakie daje stomatologia dziecięca w zakresie leczenia zębów  bez strachu. Przeczytaj!

Wizyta u stomatologa nie musi być taka zła

Zanim Twoja pociecha przekroczy próg przychodni, zadbaj o jej pozytywne nastawienie. U dzieci strach niejednokrotnie wynika z obawy przed nieznanym. Dziecięca wyobraźnia bywa bardzo wybujała i może podsuwać maluchowi niekiedy naprawdę przerażające obrazy. Dlatego już na kilka dni przed planowaną wizytą u dentysty dobrze przeprowadzić szczerą rozmowę. Zalecanym pomysłem jest też zamienienie na chwilę pokoju w gabinet stomatologiczny, w którym leczone będą wszystkie lale czy misie. Zabawa może polegać na oglądaniu ząbków w lusterku, przełykaniu śliny na komendę, szerokim otwieraniu buzi itp.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – czyli wizyta kontrolna z dzieckiem u dentysty

Rodzice często zastanawiają się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty. Stomatolog dziecięcy powinien obejrzeć ząbki już u kilkumiesięcznego szkraba. Decydujące znaczenie ma jednak kontakt dziecka z lekarzem w wieku kilku lat. Już u trzyletniego malca można kształtować podejście do leczenia zębów, pokazując mu, że wcale nie jest ono tak straszne, jak się wydaje. Niektóre gabinety praktykują też nagradzanie dzieci po każdym badaniu. Jeżeli malec nie płakał i był grzecznym, odważnym pacjentem, może otrzymać kolorową naklejkę, maskotkę lub specjalny dyplom. To błahostki, ale procentują pozytywnymi wspomnieniami z wizyty.

Grunt to zdrowy uśmiech dziecka!

Przygotowując pociechę do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego, warto rozejrzeć się za placówką, która specjalizuje się w stomatologii dziecięcej. Dentysta dla dzieci dokłada starań, aby leczenie zębów przebiegało prawidłowo. Rozwiązaniem bywa też sedacja wziewna. Podanie gazu rozweselającego może pomóc małemu pacjentowi rozluźnić się i wyciszyć, przez co lepiej zniesie zabieg.