Rola mikrobioty jelitowej w organizmie człowieka

10 lut, 2023 |

Rola mikrobioty jelitowej w organizmie człowieka

Rola mikrobioty jelitowej w organizmie człowieka

Problemy zdrowotne mają różne podłoże, jednak naukowcy coraz częściej dostrzegają, że podłożem wielu z nich są zaburzenia w mikroflorze w jelitach. Nazywana także mikrobiotą jelitową, odgrywa ona niebagatelną rolę w ludzkim organizmie. Jaką? O tym możesz dowiedzieć się więcej z poniższego artykułu. Przeczytaj go już teraz!

Czym jest mikrobiota jelitowa?

Warto wpierw wyjaśnić, czym jest mikrobiota jelitowa . W ten sposób określa się zbiór organizmów, począwszy od bakterii, przez wirusy, po wiele innych drobnoustrojów, bytujących w jelitach. Wskazuje się, że w samym jelicie grubym żyje nawet 1000 i więcej ich gatunków, mających ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciekawostkę stanowi fakt, że łączna liczba mikroorganizmów przebywających w układzie pokarmowym człowieka przekracza nawet 10-krotnie liczbę komórek, z których ten jest zbudowany!

Jakie funkcje pełni w organizmie?

Studia nad funkcjami mikrobioty jelitowej trwają od początku XX wieku. Do dzisiaj wciąż odkrywa się kolejne jej zadania i to, jak znaczny ma ona wpływ na działanie organizmu, a ponadto – jakie negatywne konsekwencje ma jej zaburzenie. Wskazuje się jednak, że flora jelit wpływa m.in. na:

  • prawidłową syntezę witamin z grupy B i witaminy K,
  • perystaltykę jelit,
  • odporność organizmu,
  • produkcję serotoniny i GABA.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, jak i badania naukowców z różnych ośrodków, prowadzonych przez ostatnie lata, nietrudno dostrzec, że zaburzenia w mikrobiomie mogą doprowadzić do różnych stanów chorobowych. Wśród nich wylicza się m.in. choroby jelit, alergie, cukrzycę, otyłość, a nawet nowotwory i autyzm.

Sposoby na przywrócenie właściwej mikrobioty

Szybkie tempo życia i niewłaściwa higiena jedzenia sprzyjają zaburzeniu flory bakteryjnej. Istnieją jednak sposoby, by mikrobiota jelitowa odzyskała równowagę. Wśród nich wylicza się m.in. unikanie cukrów i żywności wysoko przetworzonej, spożywanie produktów sfermentowanych i probiotyków. Medycynie znany jest też przeszczep mikrobiomu, wykorzystywany m.in. przy zakażeniu Clostridoides difficile.

Specjalistyczne leczenie zaburzeń mikrobioty

W przypadku poważnych zaburzeń flory bakteryjnej, w tym infekcji bakteriami spoza jelit, konieczne bywa leczenie u specjalisty. Przeszczep mikrobioty jelitowej postrzega się jako szansę na skuteczne przywrócenie tej równowagi i leczenie różnych chorób. Należy jednak pamiętać, że takie usługi mogą być świadczone tylko przez specjalistów.