Porady prawne w Katowicach – na czym polegają?

2 kwi, 2023 |

Porady prawne w Katowicach – na czym polegają?

Porady prawne w Katowicach – na czym polegają?

W życiu zdarzają się różne sytuacje, wymagające interwencji prawnika. Nie zawsze jednak konkretny przypadek wiąże się z koniecznością otwarcia przewodu sądowego. Niekiedy można tylko zasięgnąć opinii kogoś, kto się zna na danej dziedzinie. Czym jednak dokładnie są porady prawne? Gdzie udać się, by uzyskać takie wsparcie? Sprawdź poniżej!

Czym jest porada prawna?

To rodzaj pomocy, jakiej udziela prawnik. Fachowiec z danego obszaru prawa objaśnia, jakie przepisy mają zastosowanie w danej sytuacji, niezależnie od tego, czy dotyczy ona kwestii związanych z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, prawem pracy, czy cywilnym. W praktyce często bywa tak, że określona sprawa obejmuje szerszy zakres niż tylko jedną ustawę. Dlatego m.in. potrzeba doświadczonej osoby, która będzie wiedziała, jakie zasady obowiązują w konkretnych okolicznościach.

Podczas spotkania prawnik zwykle wskazuje również sposób, w jaki można dany problem rozwiązać.  Porady prawne w Katowicach  czy innym mieście bowiem obejmują nie tylko omówienie poszczególnych norm w kodeksie, ale i scenariusze konkretnego postępowania, a także ich potencjalne skutki. Zazwyczaj też w takiej sytuacji klient kancelarii decyduje, czy chce skorzystać z szerszej pomocy specjalisty, czy nie. Nie zawsze to konieczne, ale warto mieć taką ewentualność na uwadze.

Gdzie szukać porad prawnych?

Teoretycznie porad prawnych może udzielić prawnik, który ukończył prawo na uniwersytecie, uzyskując jedynie tytuł zawodowy magistra. Warto jednak wiedzieć, że taka osoba nie należy do palestry ani nie jest zobligowany do działania w ramach określonej etyki zawodowej. Nie ma prawa też reprezentować klienta np. przed sądem czy organami ścigania. To mogą robić tylko adwokaci i radcy mający stosowne aplikacje oraz zdane egzaminy państwowe. Do tego należą oni do krajowych organizacji zawodowych.

Jedynie tacy specjaliści mają prawo być pełnomocnikami klienta w czasie rozprawy. Ponadto są zobowiązani etyką do tajemnicy zawodowej. To istotne, szczególnie gdy sprawa jest delikatna i wymaga dyskrecji.

Jakie sytuacje powinny skłaniać do skorzystania z porad prawnych?

Do adwokata czy radcy można udać się z każdą sprawą, która ma charakter prawny. Mogą to być więc kwestie zadłużenia, sporu sąsiedzkiego, ale nie tylko. Nierzadko po pomoc do takich specjalistów przychodzą osoby mające problem natury karnej. Wybierając jednak prawnika, pamiętaj, by był specjalistą w danym zakresie.