Jakie preparaty na ból mięśni można znaleźć na rynku?

4 maj, 2023 |

Jakie preparaty na ból mięśni można znaleźć na rynku?

Jakie preparaty na ból mięśni można znaleźć na rynku?

Dolegliwości bólowe zdecydowanie należą do najtrudniejszych do zniesienia. Każdy, kto ich doświadcza, chce jak najszybciej się ich pozbyć, sięga zatem przede wszystkim po preparaty apteczne. Co można znaleźć jeśli chodzi o środki na ból mięśni? Przeczytaj i sprawdź!

Ból mięśni —  od czego?

Zanim sięgnie się po konkretny preparat, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co może być przyczyną przykrych dolegliwości, od tego bowiem zależy sposób leczenia. Przykładowo, kiedy przypadłość ta występuje wraz z innymi objawami grypy, wystarczyć może leczenie za pomocą ogólnie działających środków na infekcję wirusową. Po inne preparaty zaś należy sięgnąć kiedy mięśnie bolą na skutek przeciążenia, w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, a po inne wówczas, gdy cierpi się na określoną chorobę, jak fibromialgia. Konieczne jest też, by sprawdzić, czy przyczyną pojawiającego się pogorszonego samopoczucia nie są występujące w organizmie braki ważnych substancji. W tym przypadku może to być witamina D, magnez czy wapń.

Preparaty na ból mięśni —  po co można sięgnąć?

Do wyboru jest cały arsenał środków, a ich zdecydowana większość jest dostępna bez recepty. Po silnie działające farmaceutyki przepisane przez lekarza sięga się tylko w przypadku stwierdzonych chorób, powodujących na przykład dolegliwości ze strony mięśni, stawów oraz kości. W każdym innym przypadku można korzystać z ogólnodostępnych w aptekach stacjonarnych i internetowych produktów. Co istotne, do wyboru są preparaty na ból mięśni w postaci tabletek oraz do użytku zewnętrznego.

Wiele osób sięga po te pierwsze —  w takich przypadkach trzeba pamiętać, że muszą one mieć działanie przeciwzapalne, gdyż to toczący się w tkance mięśniowej stan zapalny odpowiada za przykre odczucia. W wielu sytuacjach jednak znacznie lepszym wyborem mogą być środki przeznaczone do użytku zewnętrznego, w postaci żeli, maści, płynów czy plastrów. Mają one wiele zalet, między innymi są bezpieczne dla organizmu, bo nie ma ryzyka podrażnienia czy obciążenia układu pokarmowego. Poza tym w wielu przypadkach mogą działać nawet skuteczniej niż tabletki —  przykładowo w razie przeciążenia mięśnia chłodzący żel błyskawicznie przyniesie ulgę.

Wybierz dobrze!

Żadnych preparatów, nawet tych dostępnych bez recepty, nie powinno się stosować w przypadkowy sposób. Zanim wybierzesz dany preparat, upewnij się, że jest on dostosowany do rodzaju dolegliwości, jaką odczuwasz oraz jej przyczyny.