Jak przeprowadzane jest badanie głowy EEG?

12 mar, 2023 |

Jak przeprowadzane jest badanie głowy EEG?

Jak przeprowadzane jest badanie głowy EEG?

W celu poznania przyczyny nawracających problemów zdrowotnych często konieczne jest sprawdzenie, w jaki sposób pracuje mózg i układ nerwowy u pacjenta. Przy dolegliwościach neurologicznych lekarz może zlecić wykonanie badania EEG. Sprawdź, jak przygotować się do tego typu testu diagnostycznego oraz gdzie go wykonać.

W jakich przypadkach zalecane jest poddanie się badaniu neurologicznemu EEG?

Co ważne ta bezinwazyjna metoda diagnostyczna jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, dlatego może być przeprowadzana zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej badanie głowy EEG wykonywane jest przy takich schorzeniach i problemach neurologicznych jak:

  • nawracające bóle głowy i migreny,
  • częste omdlenia i utraty przytomności,
  • napady padaczki,
  • zaburzenia snu i stany lękowe,
  • przebyte udary mózgu,
  • doznane urazy czaszkowo-mózgowe,
  • brak koncentracji oraz opóźnienia psychoruchowe u dzieci.

Jak przebiega elektroencefalografia?

Pacjentowi zakładany jest na głowę specjalny czepek składający się z wielu elektrod połączonych siatką. Urządzenie przechwytuje wszelkie sygnały pochodzące z impulsów generowanych przez komórki nerwowe. W zależności od rodzaju wykonywanego testu (podczas snu lub czuwania) technik EEG może wydawać komendy badanej osobie polegające na naprzemiennym otwieraniu i zamykaniu oczu czy głębokim wdychaniu powietrza. Sprawdzana jest również reakcja układu nerwowego na światło. Diagnostyka łącznie z podpięciem sprzętu trwa około 30-45 minut.

Gdzie wykonać badanie elektroencefalograficzne?

Tego rodzaju testy są dostępne zarówno w publicznych placówkach NFZ (wtedy konieczne jest skierowanie od lekarza), jak i prywatnych klinikach, gdzie oczywiście można liczyć na szybki termin wykonania badania EEG. Najczęściej przy odpłatnej diagnostyce pacjent ma możliwość zapisania się od razu na konsultacje z neurologiem.