Jak kupić schodołaz dla niepełnosprawnych?

3 kwi, 2023 |

Jak kupić schodołaz dla niepełnosprawnych?

Jak kupić schodołaz dla niepełnosprawnych?

Poruszasz się na wózku inwalidzkim i masz problem ze schodami? Sprawdź, jak pokonywać bariery architektoniczne. Zainwestuj w schodołaz i ułatw sobie życie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia.

Kryteria wyboru schodołazu

Na początku musisz określić swoje potrzeby. W sklepach dostępne są różne rodzaje schodołazów. Wybierając urządzenie, trzeba wziąć pod uwagę między innymi:

  • maksymalny udźwig (należy dopasować go do wagi niepełnosprawnego i jego wózka, dopuszczalne obciążenie sprzętu może wynosić na przykład 130 lub 200 kilogramów),
  • wydajność akumulatora (im więcej schodów, tym dłuższy powinien być czas jego pracy na jednym ładowaniu),
  • prędkość pokonywania stopni (może to być około 6 lub 7 metrów na minutę),
  • wskazania odnośnie do stosowania mechanizmu (przede wszystkim ważne jest przestrzeganie maksymalnego kąta nachylenia i udźwigu).

Zakup rozpoczyna się od konsultacji z przedstawicielem firmy. Wówczas można obejrzeć różne modele sprzętów i przetestować ich działanie w praktyce. Sprzedawca doradzi, jakie rozwiązania są najlepsze w przypadku danego obiektu i użytkownika. Schodołaz dla niepełnosprawnych sprawdzi się w bloku, domu jednorodzinnym, muzeum, restauracji i wielu innych budynkach użyteczności publicznej, gdzie nie można zamontować windy.

Nowy czy używany?

Klienci mogą zdecydować się na kupno nowego lub używanego schodołazu. Pierwsza opcja polecana jest dla osób, które nie korzystają z dofinansowania z PFRON, PCPR lub MOPS. Pozwala sfinalizować transakcję szybko, bez nadmiaru formalności oraz w korzystnej cenie. Jednocześnie sprzęty używane wciąż spełniają wszystkie kryteria bezpieczeństwa. Sprzedawca sprawdza ich stan techniczny oraz dokonuje niezbędnej renowacji. Użytkownik powinien pamiętać o przestrzeganiu zasad producenta odnośnie do zasad konserwacji i korzystania ze sprzętu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na sposób ładowania akumulatora oraz prawidłowe podpięcie wózka do mechanizmu.

Schodołazy od sprawdzonych producentów

Już wiesz, czym kierować się przy zakupie schodołazu. Wybierz sprzęt dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Zależy Ci na korzystnej cenie? Postaw na urządzenie używane lub dofinansowanie ze środków PFRON. Zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo. Pokonuj schody przy pomocy certyfikowanych schodołazów od sprawdzonych producentów.