Do kogo zwrócić się w Poznaniu z rwą kulszową?

18 kwi, 2023 |

Do kogo zwrócić się w Poznaniu z rwą kulszową?

Do kogo zwrócić się w Poznaniu z rwą kulszową?

Ischialgia to schorzenie wywołujące dokuczliwy ból w okolicy kręgosłupa, który promieniuje do pośladka, a z czasem także do palców u nóg. Wczesne podjęcie leczenia w połączeniu z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami rehabilitacyjnymi może pomóc wyeliminować odczuwalny dyskomfort oraz zapobiec nawrotom choroby. Sprawdź już teraz, jak poradzić sobie z rwą kulszową. 

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia korzonków?

Najczęściej ischalgia pojawia się w momencie, gdy dochodzi do ucisku na nerw korzeniowy lub w przypadku występowania zwyrodnienia kręgosłupa. Na tego rodzaju schorzenie narażone są w szczególności osoby prowadzące siedzący tryb życia, kierowcy, kobiety w ciąży czy pracownicy fizyczni (przenoszący ciężkie przedmioty) i osoby otyłe. Poza wspomnianym promieniującym bólem, u chorego mogą także występować takie objawy jak:

  • mrowienie i drętwienie,
  • osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych.

Lekarz rodzinny, ortopeda czy neurolog — do kogo zwrócić się o pomoc?

Większość pacjentów w pierwszej kolejności udaje się do internisty, który przepisuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne — doustne lub w formie zastrzyków domięśniowych. W sytuacji, gdy ból jest silny i utrzymuje się przez dłuższy czas, lekarz może skierować pacjenta do specjalisty. Na terenie Poznania rwa kulszowa jest leczona prywatnie oraz w gabinetach NFZ. Po zastosowaniu określonych środków farmakologicznych warto pomyśleć o profilaktyce, dzięki której ryzyko ponownego zachorowania ogranicza się do minimum. Mowa oczywiście o zabiegach z zakresu fizjoterapii neurologicznej. Proponowane przez rehabilitantów ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie.

Czy w przypadku ischialgii konieczna jest operacja?

Należy od razu podkreślić, że zabiegi chirurgiczne są zwykle ostatecznością i dotyczą niewielkiej liczby pacjentów zmagających się ze schorzeniem. Lekarz może zalecić operację w przypadku, gdy żadne inne dostępne metody leczenia nie przynoszą efektów lub pacjent zwrócił się o pomoc w późnym stadium choroby i zmaga się z takimi objawami jak zaburzenie funkcji oddawania moczu, osłabienie mięśni kończyn dolnych oraz problemy z poruszaniem.