Dlaczego i jak należy zadbać o prawidłowe żywienie bydła mlecznego?

9 cze, 2023 |

Dlaczego i jak należy zadbać o prawidłowe żywienie bydła mlecznego?

Dlaczego i jak należy zadbać o prawidłowe żywienie bydła mlecznego?

Postępująca degradacja środowiska wpływa niekorzystnie nie tylko na ludzi, ale także na zwierzęta. Krowy np. nie są w stanie wytworzyć z paszy takiej ilości probiotyków, które mogłyby utrzymać ich mikroflorę jelitową na potrzebnym poziomie. Szukasz sposobu, aby to zmienić? Dowiedz się z teksu, co możesz zrobić!

Jak powinno wyglądać żywienie krowy mlecznej?

Właściwe żywienie bydła mlecznego powinno być urozmaicone i wzbogacone różnymi mieszankami. Oprócz kiszonek, zielonek czy roślin okopowych powinno ono otrzymywać dodatki paszowe, takie jak probiotyki. Ich celem jest zabezpieczenie zwierząt przed różnymi chorobami metabolicznymi oraz uzupełnienie niedoborów pokarmowych. Producenci mają w sprzedaży rozmaite preparaty, w tym drożdżowe, które:

  • dbają o zdrowie żwaczy,
  • chronią przed stresem w takich okresach jak szybki wzrost, ciąża czy połóg,
  • sprawiają, że zwierzęta są odporniejsze na wilgoć czy przegrzanie.

Czy prawidłowe żywienie ma wpływ na jakość mleka?

Jest to oczywiste. Bydło mleczne żywione we właściwy sposób, z wykorzystaniem np. preparatów drożdżowych, łatwiej i szybciej przyswaja składniki odżywcze z pokarmu, co zdecydowanie wpływa nie tylko na jakość, ale też na ilość mleka. Co więcej, zdrowym zwierzętom nie podaje się antybiotyków, na które i tak ich organizmy szybko się uodparniają. Stosując w żywieniu probiotyki, hodowcy wydają mniej na zakup pasz, gdyż wraz z drożdżami bydło otrzymuje również wiele potrzebnych składników odżywczych.

Na co jeszcze ma wpływ prawidłowe żywienie krów mlecznych?

Żywienie bydła mlecznego wzbogacone o wybrane szczepy probiotyczne wpływa również na płodność krów, dlatego szczególnie ważne jest dodawanie do paszy czy wody odpowiednio dobranych preparatów w okresie rozrodczym.

Na co najczęściej choruje niewłaściwie odżywiane bydło?

Chorobą, której należy zapobiegać, stosując właściwe żywienie bydła, jest kwasica żwacza. Jest ona częsta i kosztowna w leczeniu, ale jeśli zwierzęta będą otrzymywać probiotyki, można ten narząd utrzymać w dobrym zdrowiu. Zależy Ci na dobrostanie krów mlecznych i chcesz zadbać o ich prawidłowe żywienie? Zaopatrz się w Internecie w odpowiednie preparaty!