Czy w Polsce można uprawiać medyczną marihuanę Silver Haze na własny użytek?

6 wrz, 2022 |

Czy w Polsce można uprawiać medyczną marihuanę Silver Haze na własny użytek?

W Polsce od 2019 roku lekarze mogą przepisywać na receptę RPW marihuanę medyczną, która znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń. Do tej pory Polska była zależna od zagranicznych producentów, co wpływało na małą dostępność oraz wysokie ceny medycznego suszu z konopi. Przekonaj się, jak zmieniło się polskie prawo dotyczące rynku. 

Zmieniające się przepisy dotyczące wyrobów konopnych

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu szanse na dopuszczenie do obrotu marihuany w Polsce były znikome, dlatego ogromnym sukcesem i zmianą było zalegalizowanie odmiany medycznej. Oczywiście tego typu specyfiki są przepisywane wyłącznie na receptę w określonych przypadkach (m.in. gdy wcześniejsze metody leczenia nie przyniosły zamierzonych efektów). W 2022 roku doszło do kolejnego przełomu, gdy wprowadzono poprawki do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dotyczące pozwolenia na uprawę konopi innych niż włókniste. 

Kto ma prawo hodować marihuanę medyczną? 

Należy tutaj od razu podkreślić, że chodzi o odmiany medyczne, które będą mogły być uprawiane wyłącznie przez instytuty badawcze spełniające określone wymogi. Cały proces ma równocześnie kontrolować Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Co więcej, hodowlę rozpoczną tylko te instytuty, które uzyskają zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF).

Czy w tego typu instytutach będzie uprawiana odmiana medyczna Silver Haze? O tym zadecydują już samodzielnie pracownicy punktów badawczych. Z pewnością postawią na wysokiej jakości odmiany o dużych i żeńskich plonach, które następnie zostaną przetworzone na wyroby medyczne i trafią do polskich pacjentów. Nadal więc nie jest możliwe hodowanie konopi w warunkach domowych. Osoby interesujące się rynkiem konopnym mogą jedynie nabyć ziarna różnych odmian w celach kolekcjonerskich. Warto jednak na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy dotyczące uprawy marihuany.

Dlaczego w Polsce dostępne są nasiona konopi, mimo zakazu uprawy?

W tzw. coffe shopach działających zarówno stacjonarnie, jak i online można nabyć wyłącznie nasiona kolekcjonerskie. Tego typu transakcje są w pełni legalne, ponieważ w ziarnach nie ma żadnych psychoaktywnych i szkodliwych substancji, dlatego nie zostały uznane za wyroby narkotyczne. Jednak każdorazowa próba wyhodowania roślin wiąże się z karą pozbawienia wolności.