Czy medyczna odmiana marihuany Silver Haze jest dostępna w Polsce?

6 wrz, 2022 |

Czy medyczna odmiana marihuany Silver Haze jest dostępna w Polsce?

Na terenie kraju od stycznia 2019 roku lekarze mogą legalnie przepisywać medyczną marihuanę pacjentom cierpiącym na określone schorzenia. Co ważne, tego typu specyfiki są wydawane wyłącznie na receptę, a przebieg leczenia powinien być stale kontrolowany przez medyka. Przekonaj się, kto może otrzymać dokument RPW na olejek z konopi włóknistych!

Kto i w jakich okolicznościach przepisuje marihuanę medyczną?

Jak się okazuje, nie istnieje odgórna lista schorzeń, w przypadku których lekarz wypisuje receptę na medyczny wyrób konopny. Wszystko więc zależy od samego medyka, a także przebiegu dotychczasowej choroby i zastosowanych metod leczenia. Według najnowszych wyników badań udostępnianych w internecie, można przypuszczać, że zażywanie marihuany medycznej jest pomocne przy takich problemach zdrowotnych jak m.in.:

  • depresja,
  • padaczka,
  • przewlekłe migreny,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • stwardnienie rozsiane,
  • zespół stresu pourazowego,
  • choroba Parkinsona,
  • drgawki,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Po otrzymaniu recepty pacjent udaje się do jednej z aptek, w których można nabyć medyczny susz z konopi. Cena wynosi około kilkudziesięciu złotych za 1 gram produktu. Lekarze najczęściej przepisują marihuanę medyczną wystarczającą na 3 miesiące terapii (później konieczna jest konsultacja).

Czy polscy lekarze przepisują pacjentom odmianę Silver Haze?

Na krajowym rynku wybór rodzajów marihuany medycznej jest dosyć mocno ograniczony, co niestety przekłada się również na brak dostępności tego typu wyrobów w aptekach i wydłużony czas oczekiwania na dostawę. Produkty są sprowadzane z zagranicy, co z kolei wpływa na ostateczną cenę.

Niestety popularna odmiana Silver Haze nie jest wydawana polskim pacjentom. Nasiona można nabyć w coffe shopach jedynie w celach kolekcjonerskich. Tego typu marihuana jest gatunkiem feminizowanym, a w składzie przeważa Sativa. Wyrób jest stosowany w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, m.in. nerwicy czy stanów zapalnych. 

Czy medyczna marihuana uzależnia?

W Polsce dostępne są odmiany o dużej zawartości THC, dlatego marihuana może działać psychoaktywnie. Istotne jest więc, aby produkt był przepisywany przez doświadczonego medyka(znającego wyroby konopne) oraz stosowany przez daną osobę zgodnie z lekarskimi zaleceniami. Chory powinien również być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym.