Co warto wiedzieć o whisky?

19 lis, 2023 |

Co warto wiedzieć o whisky?

Co warto wiedzieć o whisky?

Do najpopularniejszych alkoholi w Polsce należą wytwarzane przez rodzimych przedsiębiorców wódki, a także znacznie słabsze wina, wybierane do celebrowania ważnych chwil czy do posiłku. Whisky jednak także jest łatwo dostępna i ma wielu swych amatorów. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym trunku.

Czym jest whisky?

Ten często kojarzony z luksusem i prestiżem trunek wytwarzany jest z zacieru zbożowego, a jego dojrzewanie ma miejsce w dębowych beczkach. Jest to wytwór przede wszystkim krajów anglosaskich, przy czym uważa się, że najlepsza jest whisky szkocka. Oczywiście każdy amator szlachetnych trunków może sam wyrobić sobie zdanie na ten temat. Walory napoju zależą od jego jakości, marki i ceny, wieku, ale też dodatków smakowych, a także, oczywiście, tego, z czym się go pije. Możliwości w tym zakresie jest zaś bardzo wiele.

Jak pić whisky?

Trunek ten najczęściej kojarzony jest ze spożywaniem go z lodem, w szerokich, charakterystycznych szklaneczkach, a także z wodą, gdyż odznacza się sporą mocą. Zwykle sączy się go powoli, picie go na jeden łyk nie jest raczej praktykowane, ze względu na sporą moc alkoholu. Poza tym poszczególne gatunki dobrze komponują się z różnego rodzaju dodatkami. Mowa tu zarówno o składnikach drinków, jak i produktach, z jakimi whisky można podawać. Takimi przekąskami mogą być na przykład owoce. Niektóre gatunki także lepiej smakują w temperaturze pokojowej.

Nazwa

Oglądając takie trunki czy czytając informacje na ich temat można zdziwić się różnicami w nazwie. Czym whisky różni się od whiskey? Przede wszystkim —  miejscem pochodzenia. Ta pierwsza forma jest stosowana w odniesieniu do produktów wytwarzanych w Szkocji, Japonii i Kanadzie, zaś druga określa trunki z Irlandii i Stanów Zjednoczonych. Warto też wiedzieć, że whisky wytwarzana jest również… w Polsce!