Badanie EEG u dzieci — kiedy jest wykonywane?

18 gru, 2023 |

Badanie EEG u dzieci — kiedy jest wykonywane?

Badanie EEG u dzieci — kiedy jest wykonywane?

Przebyte urazy głowy lub podejrzenie schorzenia o podłożu neurologicznym wymagają przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki. Elektroencefalografia jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą wykonywaną nawet u niemowląt. Dowiedz się, kiedy zapisać swoją pociechę na takie badanie oraz jak odpowiednio przygotować dziecko do EEG.

Kiedy lekarz może zalecić wykonanie EEG?

Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogą wskazywać na zaburzenia neurologiczne. Badanie EEG u dziecka jest zalecane, gdy pojawiają się takie sytuacje jak m.in.:

  • częste omdlenia,
  • bóle i zawroty głowy,
  • stany lękowe,
  • nadpobudliwość,
  • problemy ze snem,
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
  • problemy z nauką i koncentracją.

Elektroencefalografia jest przeprowadzana również po przebytych urazach czaszkowo-mózgowych. Wśród diagnozowanych schorzeń można z kolei wymienić padaczkę, wodogłowie, guzy mózgu czy ADHD i autyzm.

Jak wykonywane jest badanie EEG?

Przebieg metody diagnostycznej zależy od wieku pacjenta. W przypadku maluchów do 3. roku życia EEG jest przeprowadzane zazwyczaj podczas snu, dlatego rodzice powinni wybrać optymalną porę, w której dziecko ma zwykle drzemkę i będą w stanie go uśpić. Z kolei u starszego pacjenta wymaga się aktywności poprzez wykonywanie poleceń technika, jak kilkukrotne zamykanie i otwieranie oczu, głębokie oddychanie. Na głowę zakładany jest specjalny czepek z elektrodami podłączonymi do elektroencefalografu.

Gdzie wykonać badanie EEG?

Gdy istnieje podejrzenie schorzenia neurologicznego rodzice pragną poznać diagnozę w jak najkrótszym czasie. Właśnie dlatego tak liczna grupa pacjentów decyduje się na skorzystanie z usług prywatnych poradni. EEG wykonywane na NFZ wymaga skierowania od neurologa, co znacznie wydłuża termin badania. Koszt usługi w prywatnych placówkach wynosi około 300 złotych. Zapis jest zwykle wydawany już po kilkunastu minutach.