Stomatologia w narkozie - jak przygotować się do zabiegu?
Do wielu zabiegów stomatologicznych należy odpowiednio się przygotować. Jednym z takich zabiegów jest stomatologia w narkozie w Klinice Potocki. Ze względu na to, że znieczulenie całkowite nie jest naturalnym stanem dla organizmu człowieka, należy przestrzegać zaleceń lekarza i przyjść na zabieg po odpowiednim przygotowaniu.
Pierwsze konsultacje
Na początku niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej konsultacji ze specjalistą, który oceni stan zdrowia pacjenta (szczególnie historię chorób) i ustali, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania narkozy. Pacjent powinien przedstawić pełną historię medyczną oraz informacje o przyjmowanych lekach. Dzięki temu lekarz będzie mógł dostosować rodzaj i dawkowanie środka znieczulającego.
Wskazówki przedzabiegowe
Przed dniem zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe wskazówki dotyczące przygotowania. Zazwyczaj zaleca się, by pacjenci na 6-8 godzin przed zabiegiem pozostali na czczo, czyli nie jedli i nie pili. Takie działanie ma na celu zminimalizowanie ryzyka aspiracji podczas narkozy. Równie istotne jest unikanie alkoholu i tytoniu na kilka dni przed planowanym leczeniem.
Dzień zabiegu
W dniu zabiegu stomatologicznego wykonywanego w narkozie, istotne jest, aby pacjent nie tylko przybył na wizytę w towarzystwie osoby dorosłej, ale także zapewnił sobie opiekę tej osoby na czas powrotu do domu po zakończeniu procedury. Narkoza ogólna wpływa na zdolności poznawcze i motoryczne przez pewien czas po jej zastosowaniu, co sprawia, że samodzielny powrót do domu czy prowadzenie pojazdów może być nie tylko trudne, ale przede wszystkim niebezpieczne.
Ponadto, w dniu zabiegu zaleca się pacjentom pełną abstynencję od prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn czy urządzeń, które wymagają skupienia i precyzji. Narkoza może powodować uczucie zmęczenia, zawroty głowy i inne objawy, które mogą utrzymywać się przez resztę dnia, zwiększając ryzyko wypadków.
Okres rekonwalescencji
Po zabiegu stomatologii w narkozie pacjent przechodzi przez okres rekonwalescencji, który wymaga przestrzegania określonych zasad. W pierwszych godzinach po zabiegu nie zaleca się spożywania gorących posiłków czy napojów. Należy także unikać ciężkostrawnych pokarmów. W celu zmniejszenia obrzęku w miejscu, w którym wykonywany był zabieg, można przykładać zimny okład do do policzka (po zewnętrznej stronie). Zdarza się, że lekarz przypisuje leki przeciwbólowe lub antybakteryjne, które wspomogą proces gojenia.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Czy medyczna odmiana marihuany Silver Haze jest dostępna w Polsce?
Na terenie kraju od stycznia 2019 roku lekarze mogą legalnie przepisywać medyczną marihuanę pacjentom cierpiącym na określone schorzenia. Co ważne, tego typu specyfiki są wydawane wyłącznie na receptę, a przebieg leczenia powinien być stale kontrolowany przez medyka. Przekonaj się, kto może otrzymać
Czy można legalnie kupić nasiona marihuany Big Bud?
Rynek konopny wciąż budzi sporo kontrowersji w polskim społeczeństwie. W przeciągu kilku lat wyroby takie jak olejki CBD czy pasty konopne stały się bardzo popularne i łatwo dostępne w tzw. coffe shopach. Najwięcej wątpliwości tyczy się nasion konopi. Sprawdź, dlaczego ziarna konopi zostały dopuszcz