Psychoterapia dla par w Warszawie — komu jest proponowana?

Psychoterapia dla par w Warszawie — komu jest proponowana?

Z pomocy psychologa czy terapeuty korzysta się w Polsce coraz chętniej. Dotyczy to nie tylko pojedynczych osób, decydujących się na terapię indywidualną bądź grupową, ale też całych rodzin oraz par. Sprawdź, w jakich przypadkach na terapię może udać się para, np. małżeństwo.

Co daje psychoterapia dla par w Warszawie?

Cele psychoterapii, czy to indywidualnej, czy dla par, a nawet rodzin, bez względu na rodzaj problemów, są podobne. Chodzi o wykrycie (jeśli nie są znane) przyczyn danych kłopotów, dotarcie do ich genezy, co często oznacza konieczność cofnięcia się w przeszłość, a także przepracowanie danych zjawisk. Wiele kłopotów w związku wynika z braku komunikacji między dwojgiem ludzi i wówczas psychoterapia jest przestrzenią do nawiązania porozumienia, opowiedzenia o swych uczuciach czy oczekiwaniach. Moderatorem dyskusji i rozmów jest terapeuta, który ma też obiektywny ogląd sytuacji.

Dla wielu osób pójście na terapię jest próbą ratowania związku i ostatnim sposobem na niedopuszczenie do rozstania. Warto jednak pamiętać, że psychoterapia dla par w Warszawie oferowana jest też w wielu innych przypadkach. Pomoc terapeuty może na przykład poprawić funkcjonowanie w związku, nauczyć jasnego komunikowania swych potrzeb bądź rozwiązywania problemów. Z takiego wsparcia korzystają też osoby tworzące nowe relacje i chcące od razu nadawać im odpowiedni ton. Pomocne może to być choćby w przypadku budowania nowych rodzin, tzw. patchworkowych, których w Polsce jest coraz więcej, takie sytuacje zaś nie są łatwe.

Nowe otwarcie w związku

Proponowana wWarszawie na Białołęce psychoterapia dla par bywa też wybierana przez osoby, które przeżywają silny kryzys w relacji. Zwykle jest to spowodowane zdradą, ale problemów doświadczają też osoby w średnim wieku, zauważające wypalenie w związku, czy wykazujące objawy tzw. syndromu pustego gniazda. W każdym takim przypadku fachowa pomoc może pozwolić uniknąć rozstania albo sytuacji, w której partnerzy żyją razem, ale obok siebie, nie mając już wiele wspólnego i nie czując więzi.

Fachowe wsparcie

Samodzielne uzdrowienie relacji jest trudne, można niechcący popełnić wiele błędów, np., próbując wyjaśnić sytuację, obwinić partnera za wszystkie problemy. To zaś nie skłania do poszukiwania kompromisu. Wiele par ma też problem z komunikacją —  często dopiero podczas terapii uczą się właściwie komunikować swoje uczucia, potrzeby, oczekiwania.