Jakie są przyczyny chorób skóry?

Jakie są przyczyny chorób skóry?

Zaczerwienienia, wypryski, swędzenie, znamiona - tak najczęściej objawiają się choroby skórne. Co je wywołuje? I dlaczego zaleca się w takiej sytuacji wizytę u dermatologa? Sprawdź - nie bagatelizuj swojego zdrowia!

Czynniki biologiczne a choroby skóry

Wszelkie zmiany skórne mogą być spowodowane przez drobnoustroje. Zakażenie następuje np. wskutek kontaktu z osobą, mającą już dane schorzenie. Są też patogeny, przenoszone przez owady. Inne wnikają w uprzednio uszkodzony naskórek.

Choroby skórne są wywoływane m.in. przez:

  • bakterie - np. gronkowce, paciorkowce,
  • grzyby: drożdżaki albo dermatofity,
  • wirusy - jak chociażby opryszczki albo ospy wietrznej.

Nie wszystkie schorzenia są zaraźliwe. W przypadku niektórych podłoże jest autoimmunologiczne. Czasami zmiany na skórze to alergiczna reakcja organizmu. Przyczynę zawsze powinien określić dermatolog. W Warszawie łatwo znaleźć specjalistę, który może zaproponować odpowiednie leczenie.

Uwaga na kosmetyki i... słońce!

W okresie letnim problemy skórne często wywołane są promieniami słonecznymi. Zbyt długie przebywanie na słońcu najczęściej skutkuje poparzeniami. Objawia się to pieczeniem, a następnie złuszczaniem naskórka. Inną przyczyną podrażnień mogą być składniki, zawarte w kosmetykach lub w chemii domowej. Trzeba wiedzieć, jakie czynniki są drażniące i w miarę możliwości ich unikać. Gdy jednak zaczerwienienie już wystąpi, można skonsultować się z dermatologiem. Zaleci on odpowiednie środki zaradcze.

Dbanie o wrażliwą skórę jest istotne, by ponownie nie narażać jej na choroby. Wizyta u specjalisty nie trwa długo, a często pozwala uniknąć komplikacji.