Jak przeprowadzane jest badanie głowy EEG?
W celu poznania przyczyny nawracających problemów zdrowotnych często konieczne jest sprawdzenie, w jaki sposób pracuje mózg i układ nerwowy u pacjenta. Przy dolegliwościach neurologicznych lekarz może zlecić wykonanie badania EEG. Sprawdź, jak przygotować się do tego typu testu diagnostycznego oraz gdzie go wykonać.
W jakich przypadkach zalecane jest poddanie się badaniu neurologicznemu EEG?
Co ważne ta bezinwazyjna metoda diagnostyczna jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, dlatego może być przeprowadzana zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej badanie głowy EEG wykonywane jest przy takich schorzeniach i problemach neurologicznych jak:
- nawracające bóle głowy i migreny,
- częste omdlenia i utraty przytomności,
- napady padaczki,
- zaburzenia snu i stany lękowe,
- przebyte udary mózgu,
- doznane urazy czaszkowo-mózgowe,
- brak koncentracji oraz opóźnienia psychoruchowe u dzieci.
Jak przebiega elektroencefalografia?
Pacjentowi zakładany jest na głowę specjalny czepek składający się z wielu elektrod połączonych siatką. Urządzenie przechwytuje wszelkie sygnały pochodzące z impulsów generowanych przez komórki nerwowe. W zależności od rodzaju wykonywanego testu (podczas snu lub czuwania) technik EEG może wydawać komendy badanej osobie polegające na naprzemiennym otwieraniu i zamykaniu oczu czy głębokim wdychaniu powietrza. Sprawdzana jest również reakcja układu nerwowego na światło. Diagnostyka łącznie z podpięciem sprzętu trwa około 30-45 minut.
Gdzie wykonać badanie elektroencefalograficzne?
Tego rodzaju testy są dostępne zarówno w publicznych placówkach NFZ (wtedy konieczne jest skierowanie od lekarza), jak i prywatnych klinikach, gdzie oczywiście można liczyć na szybki termin wykonania badania EEG. Najczęściej przy odpłatnej diagnostyce pacjent ma możliwość zapisania się od razu na konsultacje z neurologiem.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Czy medyczna odmiana marihuany Silver Haze jest dostępna w Polsce?
Na terenie kraju od stycznia 2019 roku lekarze mogą legalnie przepisywać medyczną marihuanę pacjentom cierpiącym na określone schorzenia. Co ważne, tego typu specyfiki są wydawane wyłącznie na receptę, a przebieg leczenia powinien być stale kontrolowany przez medyka. Przekonaj się, kto może otrzymać
Czy można legalnie kupić nasiona marihuany Big Bud?
Rynek konopny wciąż budzi sporo kontrowersji w polskim społeczeństwie. W przeciągu kilku lat wyroby takie jak olejki CBD czy pasty konopne stały się bardzo popularne i łatwo dostępne w tzw. coffe shopach. Najwięcej wątpliwości tyczy się nasion konopi. Sprawdź, dlaczego ziarna konopi zostały dopuszcz