Badanie EEG u dzieci — jak wygląda i ile trwa?
Elektroencefalografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną wykonywaną zarówno odpłatnie w prywatnych poradniach specjalistycznych, jak i bezpłatnie (tylko w przypadku dzieci do 18. roku życia) na NFZ. Badanie pozwala wykryć miejsce procesu chorobowego w mózgu. Sprawdź, na czym polega oraz ile twa EEG.
Jak przebiega badanie EEG u dzieci?
Na początku warto podkreślić, że jest to w pełni bezpieczna i bezbolesna metoda, która nie wymaga podania znieczulenia. Przeprowadzane w poradniach badanie EEG u dzieci polega na rozmieszczeniu na głowie specjalnych elektrod podpiętych do urządzenia diagnostycznego. Całość trwa około 20-30 minut. W trakcie badania dziecko będzie proszone o kilkukrotne otwarcie i zamknięcie oczu oraz głębokie oddychanie, a także zostanie poddane fotostymulacji. W przypadku pacjentów do 3. roku życia technika ta jest wykonywana podczas snu i zajmuje 50-60 minut.
Badanie EEG — prywatnie czy na NFZ?
W przypadku korzystania ze specjalistycznych usług medycznych najczęściej pacjenci udają się do prywatnych placówek ze względu na dogodny termin badania. W celu wykonania EEG nieodpłatnie na NFZ konieczne jest posiadanie stosownego skierowania, które może wystawić wyłącznie neurolog dziecięcy. Opiekunowie muszą więc odbyć wizytę u pediatry, a następnie udać się do specjalisty. Wszystko to wpływa na wydłużenie terminu przeprowadzenia elektroencefalografii, co z kolei generuje dodatkowy stres u rodziców, chcących poznać diagnozę. Koszt takiego badania waha się w przedziale 250-350 złotych.
Jakie schorzenia są wykrywane przy badaniu EEG?
Wśród objawów, które mogą być powodem zlecenia EEG przez lekarza, można wymienić nadpobudliwość, częste utraty przytomności, problemy z nauką i koncentracją, a także bóle i zawroty głowy o nieznanym pochodzeniu. Ta bezinwazyjna metoda pozwala zdiagnozować takie choroby jak m.in. padaczka, guzy mózgu, wodogłowie, zaburzenia ADHD oraz autyzm.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Czy medyczna odmiana marihuany Silver Haze jest dostępna w Polsce?
Na terenie kraju od stycznia 2019 roku lekarze mogą legalnie przepisywać medyczną marihuanę pacjentom cierpiącym na określone schorzenia. Co ważne, tego typu specyfiki są wydawane wyłącznie na receptę, a przebieg leczenia powinien być stale kontrolowany przez medyka. Przekonaj się, kto może otrzymać
Czy można legalnie kupić nasiona marihuany Big Bud?
Rynek konopny wciąż budzi sporo kontrowersji w polskim społeczeństwie. W przeciągu kilku lat wyroby takie jak olejki CBD czy pasty konopne stały się bardzo popularne i łatwo dostępne w tzw. coffe shopach. Najwięcej wątpliwości tyczy się nasion konopi. Sprawdź, dlaczego ziarna konopi zostały dopuszcz