Badanie EEG u dzieci — jak wygląda i ile trwa?

Badanie EEG u dzieci — jak wygląda i ile trwa?

Elektroencefalografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną wykonywaną zarówno odpłatnie w prywatnych poradniach specjalistycznych, jak i bezpłatnie (tylko w przypadku dzieci do 18. roku życia) na NFZ. Badanie pozwala wykryć miejsce procesu chorobowego w mózgu. Sprawdź, na czym polega oraz ile twa EEG.

Jak przebiega badanie EEG u dzieci?

Na początku warto podkreślić, że jest to w pełni bezpieczna i bezbolesna metoda, która nie wymaga podania znieczulenia. Przeprowadzane w poradniach badanie EEG u dzieci polega na rozmieszczeniu na głowie specjalnych elektrod podpiętych do urządzenia diagnostycznego. Całość trwa około 20-30 minut. W trakcie badania dziecko będzie proszone o kilkukrotne otwarcie i zamknięcie oczu oraz głębokie oddychanie, a także zostanie poddane fotostymulacji. W przypadku pacjentów do 3. roku życia technika ta jest wykonywana podczas snu i zajmuje 50-60 minut.

Badanie EEG — prywatnie czy na NFZ?

W przypadku korzystania ze specjalistycznych usług medycznych najczęściej pacjenci udają się do prywatnych placówek ze względu na dogodny termin badania. W celu wykonania EEG nieodpłatnie na NFZ konieczne jest posiadanie stosownego skierowania, które może wystawić wyłącznie neurolog dziecięcy. Opiekunowie muszą więc odbyć wizytę u pediatry, a następnie udać się do specjalisty. Wszystko to wpływa na wydłużenie terminu przeprowadzenia elektroencefalografii, co z kolei generuje dodatkowy stres u rodziców, chcących poznać diagnozę. Koszt takiego badania waha się w przedziale 250-350 złotych.

Jakie schorzenia są wykrywane przy badaniu EEG?

Wśród objawów, które mogą być powodem zlecenia EEG przez lekarza, można wymienić nadpobudliwość, częste utraty przytomności, problemy z nauką i koncentracją, a także bóle i zawroty głowy o nieznanym pochodzeniu. Ta bezinwazyjna metoda pozwala zdiagnozować takie choroby jak m.in. padaczka, guzy mózgu, wodogłowie, zaburzenia ADHD oraz autyzm.