Adwokat karny z Rybnika — komu pomaga?

17 kwi, 2023 |

Adwokat karny z Rybnika — komu pomaga?

Adwokat karny z Rybnika — komu pomaga?

Prawo karne to niezwykle rozległa dziedzina przepisów, której podlegają osoby fizyczne oraz na przykład firmy. Oznacza to też, że pomocy prawnika specjalizującego się w tym zakresie prawa może potrzebować wielu usługobiorców. Sprawdź, w jakich przypadkach można liczyć na tego rodzaju wsparcie.

Wykroczenia i przestępstwa

Czyny zabronione, określane przez prawo karne, dzielą się na wykroczenia oraz przestępstwa. Do tej pierwszej grupy zalicza się na przykład jazdę po spożyciu alkoholu (w przypadku, gdy jego stężenie we krwi nie jest wysokie i nie doszło do wypadku) czy kradzież rzeczy o niewielkiej wartości. Rzecz jasna, wykroczenia są obarczone o wiele niższymi karami niż przestępstwa. Te ostatnie to na przykład napady, rozboje, molestowanie seksualne i wiele innych czynów, które mogą skutkować wieloletnim pobytem w więzieniu. Osoby oskarżone o popełnienie przestępstwa zdecydowanie zatem muszą posiadać adwokata —  wybranego przez siebie lub, w przypadku gdy ich na to nie stać, przydzielonego z urzędu.

Adwokat z Rybnika —  w jakich sprawach może pomóc?

Usługi adwokackie zwykle kojarzą się z osobami oskarżonymi o popełnienie przestępstwa, nie można jednak zapominać, że także pokrzywdzeni w wyniku czynów zabronionych mogą potrzebować tego rodzaju wsparcia. Do adwokata z Rybnika mogą zatem zgłaszać się między innymi ofiary różnego rodzaju przestępstw, jak gwałty, molestowanie seksualne czy bliscy osoby zamordowanej —  czyli osoby chcące dochodzić swych praw przed sądem. Ich celem jest doprowadzenie do skazania winnego, a także na przykład uzyskanie zadośćuczynienia.

Kiedy zaś chodzi o obronę osób oskarżonych, to warto wiedzieć, że specjalista podejmuje się obrony zarówno winnych, jak i niewinnych. Kwestia winy zresztą tak naprawdę nie jest dla niego istotna, prawnik nawet nie musi wiedzieć, czy jego klient faktycznie dopuścił się zarzucanych mu czynów, ponieważ prawo mówi, iż nikt nie ma obowiązku oskarżać sam siebie. Prawnika interesuje tylko to, czy jego klient zamierza przyznać się do winy, czy nie.

Niezbędna pomoc

Ponieważ oskarżonemu o popełnienie przestępstwa grożą wysokie kary, zaś tego rodzaju czyny to poważne sprawy, których ofiary są często mocno poszkodowane, z zatrudnienia prawnika rzadko się rezygnuje. Istotne jest też, by wybrać go dobrze, stawiając na osobę kompetentną i doświadczoną.