Harmonogram rekonwalescencji po operacji wymiany stawu kolanowego

ArrayW szpitalu

W ciągu 24 godzin po operacji zaczniesz chodzić z pomocą przyrządu wspomagającego, jak chodzik lub kule. Twój fizykoterapeuta nauczy Cię najbezpieczniejszego sposobu wstawania i siadania na łóżku lub krześle, a także pokonywania schodów w górę i w dół. Zada Ci również pytania dotyczące środowiska, w którym żyjesz, by przygotować plan ćwiczeń, które przygotują Cię do powrotu do domu.

Rozpoczniesz wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i zwiększających ruchomość kolana. W pełnym odzyskaniu sprawności pomogą Ci zalecenia dotyczące codziennych ćwiczeń, higieny osobistej (korzystania z toalety, kąpieli i ubierania się), jak też użycie przyrządów wspomagających.

 

O czym trzeba pamiętać

 

Jest rzeczą normalną, że bezpośrednio po operacji odczuwasz pewien ból i dyskomfort; może Ci się wydawać, że czeka Cię bardzo długa droga, nim powrócisz do normalności. Prawdopodobnie jednak ból minie względnie szybko i będziesz zaskoczony, jak prędko uda Ci się znów stanąć na własnych nogach. Większość lekarzy stara się nakłonić pacjentów do mobilności tak szybko, jak to tylko możliwe po operacji, w ciągu pierwszych 24 godzin.

6 tygodni po operacji
 

Na tym etapie przyrządy wspomagające, takie jak chodzik lub kule, mogą okazać się już niepotrzebne. Od fizykoterapeuty otrzymasz zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu. Jeżeli będziesz ćwiczył systematycznie, po sześciu tygodniach powinieneś być w stanie podjąć czynności takie jak praca zawodowa, prowadzenie samochodu, robienie zakupów, prowadzenie domu i stosunki intymne (gdy zapewnisz sobie wygodę).

O czym należy pamiętać?

 

Fizykoterapia to duże wyzwanie po operacji wymiany stwau kolanowego. Musisz jednak traktować ją bardzo poważnie,  ponieważ im pilniej będziesz ćwiczył w tej fazie rekonwalescencji, tym szybciej odzyskasz mobilność i powrócisz do codziennych zajęć. Jeżeli dyskomfort podczas sesji terapeutycznych jest dla Ciebie problemem, porozmawiaj  z terapeutą o połączeniu terapii ze stosowaniem środków przeciwbólowych.
PODSTAWY REKONWALESCENCJI I REHABILITACJI

 

Ważne jest, byś podchodził do swej rekonwalescencji z pozytywnym nastawieniem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać właściwy stan umysłu.

Wskazówki

 

Gdy chodzi o przywrócenie funkcji kolana, operacja jest tylko częścią rozwiązania Twojego problemu zdrowotnego. Drugą jego częścią jest rehabilitacja. Ważne jest, byś miał do niej pozytywny stosunek i traktował ją jak wyzwanie, któremu jesteś w stanie sprostać. Oto kilka podstawowych zasad, o których powinieneś pamiętać w trakcie rehabilitacji i rekonwalescencji.

Wykonuj tylko jeden mały krok naraz

 

Operacja wymiany stawu kolanowego trwa kilka godzin. Rehabilitacja może trwać od kilku miesięcy do roku. Niech Cię to nie przeraża! Podejdź do tego metodą pojedynczych małych kroków. Pamiętaj, że zobowiązałeś się wobec siebie i swojej przyszłej sprawności. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało trochę pracy, ale bardzo się opłaci.

Stawiaj sobie cele

 

Wytyczanie celów często pomaga ludziom przejść przez rehabilitację po operacji wymiany stawu kolanowego. Dobrze jest mieć cele długoterminowe, jak np. ”Chcę znów jeździć na rowerze,” ale bardziej pomocne są mniejsze cele, które możesz szybciej osiągnąć. Na przykład, jeśli dziś przeszedłeś jedną przecznicę, postaw sobie za cel przejście dwóch przecznic następnego dnia. Gdy ten cel zostanie osiągnięty, możesz wytyczyć sobie kolejny. Te miniaturowe kamienie milowe w trakcie rehabilitacji pomogą Ci śledzić Twoje postępy i dodadzą wytrwałości w dążeniu do celów długoterminowych. pamiętaj, że zawsze powinieneś skonsultować się ze swym ortopedą i/lub fizykoterapeutą, zanim zwiększysz poziom aktywności.

Poświęć się swemu programowi

 
Podczas rekonwalescencji powinieneś słuchać swego fizykoterapeuty (lub terapeutów) i wykonywać ćwiczenia, które zaleca. Pamiętaj, że wykonujesz te ćwiczenia dla siebie i dla własnego powrotu do zdrowia, a nie dla kogokolwiek innego. Jeśli czujesz, że mógłbyś wykonywać więcej ćwiczeń, niż zaleca Twój fizykoterapeuta, porozmawiaj z nim o tym. To samo odnosi się do przypadku, gdybyś chciał wykonywać inne ćwiczenia oprócz zaleconych.

Sesje fizykoterapii zakończą się kiedyś, a wtedy od Ciebie będzie zależała samodzielna kontynuacja procesu odzyskiwania zdrowia. To bardzo istotne, abyś przekonał się, jak ważne znaczenie mają ćwiczenia dla Twojego kolana i ogólnego stanu zdrowia.

12 tygodni po operacji

 

Po około 12 tygodniach od operacji możesz już czerpać przyjemność z całej gamy zajęć o niskiej intensywności, takich jak pływanie, spacery, golf, jazda na rowerze i taniec towarzyski. Unikaj silnie obciążających sportów, takich jak biegi, aerobik i sporty kontaktowe, gdyż mogłyby one spowodować uszkodzenie sztucznego stawu.

O czym należy pamiętać

 

Życie  z mniejszą ilością bólu stanowi przyjemność dla większości osób poddających się operacji wymiany stawu kolanowego. Należy unikać silnie obciążających czynności, które mogłyby spowodować uszkodzenie nowego stawu.

Czytaj więcej►

opracowano: Redakcja
Copyright © 2009

Zobacz także

Copyright © 2006-2014, Wszelkie prawa zastrzeżone Medical Project Poland Sp. z o.o.